Kdo z nás by si nechtěl v životě aspoň trochu dopřát, že? Každý by chtěl. A kdyby to šlo, dopřávali bychom si hodně a neustále. Ale tím, co nám v tom brání, bývají peníze. Přesněji tedy jejich nedostatek. Života si totiž může užívat jenom ten, kdo je na tom finančně dobře, kdo sežene všechno, co chce sehnat, protože za to může docela triviálně zaplatit.
Většina z nás ale takové štěstí nemá. Nebýváme často nijak závratně solventní, spíše jsme chudší. A někdy i vysloveně chudí. A čím hůř na tom jsme, tím dále jsme od ideálního života. Až se nakonec ocitáme třeba i v každodenní realitě, ve které nám není ani trochu přáno. A co potom děláme, abychom se měli aspoň únosně? Když nám nestačí vlastní peníze, zkoušíme si nějaké i ještě vypůjčit. Protože pak jich možná bude dost a nám bude líp.
Jenže nikdo neposkytuje půjčky ostatním, cizím lidem, jenom tak. Když už se někde půjčuje někomu, kdo nepatří mezi přátele, jimž lze důvěřovat, požadují se vhodné záruky splácení. A ten, kdo si chce půjčit, musí tím pádem doložit, že je slušný a zodpovědný člověk, kterému se dají peníze svěřit. A tak se třeba posuzuje výše zájemcových příjmů a nahlíží se do jeho registrů dlužníků.
A na co se tu nejednou přijde? Na to, že žadatel není bonitní a půjčku si tedy nezasluhuje. A ani ji následně nedostane.
Ale nebankovní hypotéka bez registru je tu i proto, aby nikdo nebyl zbaven naděje na získání půjčky. I u té se sice prověřuje, zda žadatelé peníze vrátí nebo ne, ale jenom povrchně a daleko benevolentněji než třeba v bance. Protože tady se ručí nemovitostí za to, že dlužník půjčené peníze opravdu vrátí. A díky tomu se nemusí bazírovat na žádných jiných kvalitách. Ten, kdo si nebankovní hypotéku vezme, totiž určitě bude splácet. Nebude přece chtít o zastavenou nemovitost přijít!
A proto jsou nebankovní hypotéky tak vyhledávané a žádané.