Plynofikace zasáhla naší zemi již na počátku devadesátých let. Plynofikovalo se kde co a mnoho obcí dávalo tomuto projektu přednost před jinými stavebními akcemi. Nebylo divu, vždyť šlo o převratnou změnu ve způsobu vytápění, protože lidé tehdy většinou topili uhlím či koksem a to bylo značně namáhavé a nepohodlné. Udržovat stálý oheň v kotli znamenalo na to také neustále myslet a museli jste být na místě přítomni, protože každé opuštění domu na delší dobu zvyšovalo riziko vyhasnutí paliva, snížení teploty v domě a nutnost dalšího zatápění. Kromě toho jste museli skládat palivo do sklepa, vynášet a odvážet popel a také uklízet hory prachu.
Vytápění zemním plynem si lidé nemohli vynachválit a bylo to úsporné i z ekonomického hlediska, protože cena plynu nebyla vysoká. Jenže se objevil rok 2022 a ceny energií vyšplhaly do neúnosné výše, takže se plynový kotel, elektrokotel a přímotopné panely staly značně ekonomicky nevýhodnými. Mnoho lidí se již rozhodlo přejít z topení plynem na levnější zdroj. V tomto směru máte ale pouze dvě možnosti – buď krb nebo krbová kamna, anebo například v Kolíně tepelná čerpadla. Po finanční stránce jsou to dva nejlacinější způsoby vytápění, ale u topení dřevem se vracíme o několik desítek let zpět a přijímáme onen diskomfort, který provázel topení uhlím a koksem.
V podstatě je to velice podobná situace, opět musíte být v domě přítomni a opět skládáte palivo do sklepa či jinam a vynášíte popel. S tepelným čerpadlem ale pouze přejdete z plynového kotle na jiný zdroj se stejnými uživatelskými nároky – postačí tu pouze obsluhovat termostat a nastavit vhodnou teplotu nebo přímo teplotní režim i pro dobu, kdy doma nejste přítomni. Tím pádem nebudete objekt zbytečně přetápět, v době vaší nepřítomnosti jej budete jen temperovat, ale nestane se to, že byste zažívali takové teplotní šoky, jako u vyhaslého kotle či krbu po několika hodinách vychladnutí interiéru na teplotu kolem patnácti stupňů Celsia.